Dnia 21 maja 2024r. roku uczniowie klas czwartych i piątych naszej szkoły uczestniczyli
w wycieczce do Warszawy.
Naszą przygodę w stolicy rozpoczęliśmy od musicalu „Kopciuszek XXI w.” w Teatrze Capitol. Współczesna interpretacja klasycznej baśni Braci Grimm opowiada o nastolatkach zatopionych w świecie Internetu, smartfonów i wirtualnej rzeczywistości.
Dzieci i nastolatki spędzają mnóstwo czasu w wirtualnym świecie, który kształtuje ich podejście do codziennego życia. Wszystko, co dzieje się w cyberprzestrzeni, przekłada się na rzeczywistość, ze znikomą weryfikacja tego, co jest dobre a co złe. Sława i popularność stają się tam często najważniejsze. Wiedza, talent, uczynność, koleżeńskość czy tolerancja schodzą na drugi plan. Podziw wzbudzają rzesze followersów, a obiektem pożądania są lajki pod zdjęciami i filmikami na Instagramie, Facebooku, czy kanałach YouTube. Internet to również narzędzie niebezpieczne o ogromnej mocy, które niektórzy używają do niecnych celów.
Główna bohaterka, nie pasuje do współczesnego świata. Nie liczą się dla niej lajki, propsy czy popularność. Przyrodnie siostry dokuczają jej z tego powodu, przezywając Kopciuszkiem. Cwane i żądne sławy dziewczyny wykorzystują jej naiwność i nagrywają ośmieszające ją filmiki. Hejterskie nagrania trafiają do sieci i ranią uczucia dziewczynki. Wyobcowanie Kopciuszka postanawia wykorzystać także zła macocha, która pod pretekstem dobrego wychowania zleca jej wszystkie, nawet najcięższe prace domowe… Osamotniona i pozbawiona wsparcia dziewczynka, ucieka w świat fantazji i magii. Czy odnajdzie swojego księcia, który sprawi, że jej życie stanie się bardziej kolorowe? Czy siostry i macocha poniosą zasłużoną karę? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się z rozśpiewanej, pełnej humoru
i zwrotów akcji sztuki.
Po zakończeniu spektaklu, pełni emocji, wyruszyliśmy przez Ogród Saski do Grobu Nieznanego Żołnierza. Pod arkadami nieistniejącego Pałacu Saskiego pochowany został bezimienny żołnierz, który zginął walcząc o Lwów. Miejsce to symbolizuje wszystkich, którzy polegli, walcząc za naszą Ojczyznę.
Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do Restauracji Wiesz, co zjesz na pyszny obiad. Czekała nas po nim prawdziwa niespodzianka – wizyta w Miniciti.
Miniciti to innowacyjna przestrzeń edukacyjna, stworzona z myślą o dzieciach w wieku szkolnym (7-15 lat). To miniaturowe miasteczko, w którym mogliśmy wcielać się w różne role zawodowe i zdobywać swoje pierwsze, cenne doświadczenia i kwalifikacje w takich obszarach jak: bankowość, ekonomia, inżynieria, media, medycyna, motoryzacja, nowe technologie, profilaktyka zdrowia, projektowanie, przedsiębiorczość, sport, sztuka, bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność społeczna biznesu. Nauczyliśmy się zarządzania swoimi finansami, podejmowania decyzji, pracy w zespole i oszczędzania.
Wycieczka była wyjątkowo udana. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń cieszymy się, że mogliśmy w niej uczestniczyć, za co dziękujemy naszym wychowawcom, a zarazem opiekunom: pani Marlenie Szmytko, pani Magdalenie Toboła, pani Reginie Hasiewicz oraz panu Zbigniewowi Gwardiakowi.