,,Twój Dar Serca dla Hospicjum”

        Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji ,,Twój Dar Serca Dla Hospicjum”.

    Akcja polega na organizowaniu wydarzeń artystycznych i kulturalnych, podczas których zbierane są środki na rzecz Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. 

  Organizatorami wszystkich działań charytatywnych na terenie szkoły była grupa wolontariatu ,,Pomocna Dłoń”.

  W tym roku hospicjum postanowiło przeznaczyć finanse otrzymane w ramach akcji na zakup leków, środków higienicznych, materiałów opatrunkowych, sprzętu medycznego oraz na naprawy sprzętu medycznego.

        Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku i jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Jego założycielem i prezesem jest ojciec dr Filip Leszek Buczyński, zakonnik-franciszkanin, psychoterapeuta. Hospicjum zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Opieka świadczona przez Hospicjum umożliwia pobyt dziecka we własnym domu przy zachowaniu wysokich standardów opieki medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, socjalnej oraz duchowej. Opieka jest bezpłatna dla rodzin Podopiecznych.

       Pierwszym działaniem w ramach akcji  była przeprowadzona 16 maja 2024r. nauka tańca. Wolontariusze w swoim zestawie mieli  3 tańce: ,,Belgijka”, ,,Makarena”i ,,Sirtaka’’ ( ,,Zorba”). Uczniowie zaangażowani w organizację warsztatów to: Alicja i Marysia z kl.6a, Jagoda i Jowita z kl. 7a oraz Zuzanna, Patrycja i Michał z kl. 8a 

     Kolejnym działaniem w ramach tej akcji był KIERMASZ CIAST upieczonych przez wolontariuszy oraz innych chętnych uczniów. Odbył się on 20.05.2024r.

    Również tego dnia odbył się KONCERT CHARYTATYWNY- ,,MAM TALENT”, na który przybyli uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście z Warsztatów Terapii Zajęciowej , Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Domu Pogodnej Starości Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Kodniu.

W pierwszej części spotkania uczestnicy obejrzeli film ,,Inny adres zamieszkania”. Przybliżył on  zebranym czym jest lubelskie hospicjum dla dzieci i wprowadził w nastrój….

     Następnie odbył się koncert ,,Mam talent”, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje talenty muzyczne( wokalne i instrumentalne) i sportowe.  Dzięki zaangażowaniu wychowawcy p.A.Wołosiuk oraz rodziców  silną grupę tworzyli uczniowie kl. 2a: Tadeusz (śpiew i gra na trąbce), Igor ( śpiew), Lena i Wiktoria(śpiew) oraz Jan, Krzyś i Szymon (zaprezentowali swoje umiejętności odbijania piłeczką ping-pongową) .  Uczennice z kl. 3a Bożenka i Zosia wystąpiły z programem gimnastyki artystycznej a odważne uczennice z klasy 1a pokazały jak tańczy się ,,Makarenę”.

  Na koniec wystąpił chór szkolny pod kierunkiem p. R Hasiewicz z piosenką ,,Świat to my”. Wszyscy utalentowani wykonawcy po swoich występach nagradzani byli gromkimi brawami. Po zakończeniu koncertu można było wesprzeć finansowo hospicjum wrzucając pieniądze do puszki.

   W ramach akcji w szkole  prowadzona jest zbiórka plastikowych nakrętek..

   23 maja zostały podliczone zebrane pieniądze i przesłane na konto Lubelskiego Hospicjum. Była to kwota 2382,51zł.

     Celem akcji ,,Twój Dar Serca dla Hospicjum” jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzić w najbliższym otoczeniu. Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu po raz kolejny udowodniła, że potrafi zorganizować się, aby nieść pomoc innym. Uczniowie naszej szkoły dostrzegają problemy innych i wyrażają chęć pomocy. I to jest godne pochwały!

                                                                             Opiekun grupy wolontariatu
                                                                                  ,,Pomocna Dłoń”
                                                                                    Teresa Filipek