Zielona szkoła w Serpelicach

W dniach 19-21.06.2023r. uczniowie z klas 8a i 8b przebywali na ,,zielonej szkole” w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ,,As” w Serpelicach. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Piotr Drobczuk, p. Małgorzata Saczuk oraz p. Marek Samociuk.

Podstawowym celem pobytu było zdobywanie wiedzy i umiejętności przez własne doświadczenie, aktywny wypoczynek oraz integracja grupy. Realizacji celu sprzyjało miejsce pobytu, ciekawe pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Różnorodność zajęć sprzyjała kształtowaniu odpowiedzialności za wykonanie zadań, nabywaniu różnych umiejętności, rozwijaniu wielu cech charakteru, które są niezbędne w nauce szkolnej, jak i w życiu dorosłym.

W programie pobytu w Serpelicach były następujące zajęcia:

  • Wspinaczka – pokaz sprzętu, nauka wiązania węzów, nauka zakładania uprzęży i uzbrajania lin w sprzęt alpinistyczny, nauka technik wspinaczkowych na wieży treningowej
  • Terenoznawstwo – zasada działania kompasu, busoli GPS, wycieczka po lesie – gra terenowa
  • Zjazd na linie nad rzeką Bug
  • Zjazd ze wspinalni strażackiej – ewakuacja z wysokości
  • Kajakarstwo- zapoznanie ze sprzętem, techniki wiosłowania, spływ kajakowy po Bugu
  • Strzelectwo – strzelanie do tarcz

Między poszczególnym zajęciami uczniowie spędzali czas na wspólnych zabawach, grach, spacerach (np. do sklepu) czy przy ognisku.

Pobyt w Serpelicach umożliwił młodzieży poznanie sportów niekonwencjonalnych i ekstremalnych. Na pewno spodobał się wszystkim poszukiwaczom silnych wrażeń i na długo zostanie w pamięci.