Zgoda na przyjęcie tabletek z jodkiem potasu

RODZICE I OPIEKUNOWIE PRAWNI

Podczas poważnych awarii reaktorów jądrowych może dojść do uwolnienia radioaktywnego jodu. Substancja ta po przedostaniu się do organizmu gromadzi się w tarczycy i wywołuje tam wysokie lokalne obciążenie promieniowaniem.

Odpowiednio wczesne przyjęcia tabletek z jodkiem potasu wypełni tarczycę stabilnym jodem, zapobiegając nagromadzeniu się w niej jodu radioaktywnego. W ten sposób napromieniowanie tarczycy i ewentualne wystąpienie wywołanych promieniowaniem chorób tarczycy zostanie zminimalizowane praktycznie do zera. Warunkiem tego jest jednak przyjęcie tabletek z jodkiem potasu przed wystąpieniem radioaktywnej chmury.

Tylko odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu zapewni bardzo skuteczną ochronę przed popromiennymi chorobami.

Mając na uwadze przeciwwskazania do przyjmowania tabletek z jodkiem potasu – a jednocześnie w celu zagwarantowania przyjęcia przez dziecko w odpowiednim czasie tabletek z jodkiem potasu w szkole lub przedszkolu, koniecznym staje się wcześniejsze uzyskanie od Państwa zgody na wydanie Waszemu dziecku tabletki.

W przypadku awarii reaktora jądrowego tabletki z jodkiem potasu są wydawane tylko

na wyraźne zalecenia stosownych organów ochrony zdrowia.

Drodzy Rodzice

pragnę stanowczo podkreślić, że nie jest naszym celem wzbudzanie niepokoju, szkoła o tego typu zgodę prosi jedynie na wszelki wypadek. Ma to związek z cytowanym wyżej komunikatem MSWiA, które rozpoczęło rutynowe działania z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Takie działania podjęte zostały również w naszej gminie.

W najbliższych dniach uczniowie przyniosą do domu karteczki z deklaracją zgody.