Twój Dar Serca Dla Hospicjum

      Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji ,,Twój Dar Serca Dla Hospicjum”. Akcja polegała na zorganizowaniu wydarzeń artystycznych i kulturalnych, podczas których zbierane były środki na rzecz Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Organizatorami wszystkich działań charytatywnych była Grupa Wolontariatu ,,Pomocna Dłoń” pod kierunkiem p. Teresy Filipek oraz Samorząd Uczniowski pod opieką p. Małgorzaty Saczuk i p. Magdaleny Toboły. W tym roku hospicjum postanowiło przeznaczyć finanse otrzymane w ramach akcji na zakup leków, środków higienicznych, materiałów opatrunkowych, sprzętu medycznego oraz na naprawy sprzętu medycznego.

       Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku i jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Jego założycielem i prezesem jest ojciec dr Filip Leszek Buczyński, zakonnik-franciszkanin, psychoterapeuta. Hospicjum zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Opieka świadczona przez Hospicjum umożliwia pobyt dziecka we własnym domu przy zachowaniu wysokich standartów opieki medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, socjalnej oraz duchowej. Opieka jest bezpłatna dla rodzin Podopiecznych.

       Pierwszym  działaniem w ramach akcji był KIERMASZ CIAST upieczonych przez uczniów z klasy 5a oraz wolontariuszy z ,,Pomocnej Dłoni”, który odbył się 8.05.2023r. Dochód ze sprzedaży ciast to 1034,61 złotych.

      Dnia 9 maja odbył się KONCERT CHARYTATYWNY, na który przybyli uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele Hospicjum: p. Małgorzata Kostek – psycholog i p. Agnieszka Jarzyna – pracownik biura. Na początku zaproszeni goście opowiedzieli o działalności Hospicjum oraz odtworzyli film na ten temat.  

      Następnie odbył się koncert ,,Mam talent”, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje talenty muzyczne i wokalne. Jako pierwszy wystąpił chór szkolny pod kierunkiem p. Reginy Hasiewicz z piosenką ,,Nic dwa razy się nie zdarza” oraz układem tanecznym ,,Tarantella”. Potem uczeń klasy 1a Tadeusz Biliński zaśpiewał i zagrał na keyboardzie utwór ,,Mam chusteczkę haftowaną”.  Zaś jego kolega z klasy Igor Juśkiewicz zaśpiewał piosenkę ,,Zawsze razem” i zagrał na dzwonkach melodię ,,Pojedziemy na łów”. Kolejna uczestniczka Maja Urban z kl. 3a zaprezentowała angielską piosenkę ,,The Feels Twice”. Potem na scenie pojawiła się Lena Swerba z kl.1a z piosenką ,,To nie moja liga” oraz duet- Amelia Wenio i Hanna Jemielniak z kl. 2a śpiewając piosenką ,,Góry do góry”. Następnie swój niewątpliwy talent pokazała Aleksandra Szywacz z kl.4b. Zaśpiewała piosenkę ,,Zabierzesz mnie na drugi brzeg”, akompaniując sobie na gitarze. Koncert zakończyły dziewczęta z kl. 8 Dominika Magier i Gabriela Saczuk, które zaśpiewały utwór ,,Kiedy jesteś tu” z filmu ,,Zaplatani”. Wszyscy utalentowani wykonawcy po swoich występach nagradzani byli gromkimi brawami. Po zakończeniu koncertu można było wesprzeć finansowo hospicjum wrzucając pieniądze do puszek. Dochód ze zbiórki wyniósł 729, 63 złote.

      Kolejnym działaniem charytatywnym w ramach akcji była przeprowadzona 10 maja 2023r. LOTERIA FANTOWA. Ze sprzedaży wylosowanych przedmiotów udało się zebrać 270 złotych.

       Tego samego dnia w godzinach 16.00-20.00 odbyła się DYSKOTEKA Z DEDYKACJAMI. Podczas imprezy tanecznej można było zadedykować komuś piosenkę (piosenka z dedykacją kosztowała 2zł). Przy okazji wesołej zabawy do puszek trafiło 65 złotych.

        W ramach akcji w szkole oraz przedszkolu prowadzona jest koordynowana przez p. Joannę Hernik zbiórka plastikowych nakrętek. Następnie nakrętki przekazane zostaną do Hospicjum.

        12 maja została powołana komisja, która podliczyła zebrane pieniądze i przekazała je na konto Lubelskiego Hospicjum. Była to kwota 2100 złotych.

        Celem akcji ,,Twój Dar Serca dla Hospicjum” jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzić w najbliższym otoczeniu.  Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu po raz kolejny udowodniła, że potrafi zorganizować się, aby nieść pomoc innym. Uczniowie naszej szkoły dostrzegają problemy innych i wyrażają chęć pomocy. Gdyby nie taka postawa, organizowane na terenie szkoły akcje nie przynosiłyby rezultatów.

Uczniowie zaangażowani w akcję:

Alicja Romanowicz                Marcin Wojewoda
Maria Sacharczuk                   Kiryl Marczyszyn
Alicja Toboła                          Maja Falkiewicz
Zuzanna Parczewska               Lena Kochan
Nina Panasiuk                         Jowita Falkiewicz
Wiktoria Krukowska               Łukasz Huk
Adam Łukasiak                       Grzegorz Miśkowiec

                                                                                      Tekst: Małgorzata Saczuk