Obchody Święta Narodowego 3-go Maja

          Dnia 28.04.2023 r w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu odbyła się akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W hali widowiskowo – sportowej zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

         Uroczysty apel rozpoczął się wniesieniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie przemówił Dyrektor szkoły – p. Jacek Malarski kreśląc ciekawy rys historyczny wydarzeń z 1791r., głos zabrał również p. Mariusz Zańko – sekretarz Gminy Kodeń.

         Część artystyczną pod hasłem ,,Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem” przygotowali uczniowie klasy 5a pod kierunkiem p. Doroty Kłosowskiej i p. Małgorzaty Saczuk.

         3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Uczniowie klasy 5a w formie scenek teatralnych przypomnieli atmosferę tamtych czasów. Pierwsza scenka, w której wystąpili: caryca Rosji – Katarzyna, król Prus-Fryderyk i cesarz Austrii – Franciszek Józef, obrazowała, jak doszło do I rozbioru Polski. W scence drugiej ukazano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i sam akt uchwalenia ustawy rządowej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Chłopcy z 5a wcielili się w króla oraz posłów – twórców Konstytucji 3 Maja: Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja i Kazimiera Nestora Sapiehę (wywodzącego się z kodeńskiej linii Sapiehów). Informacje odczytane przez narratorki wzbogaciły jeszcze wiedzę historyczną wszystkich zebranych na auli o tym ważnym  wydarzeniu patriotycznym.

     O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod kierownictwem p. Reginy Hasiewicz, wykonując pieśni: „ Witaj majowa jutrzenko”, ,,Zachwyca nas Polska” oraz ,,Jestem Polką i Polakiem”.

        Na zakończenie programu artystycznego do piosenki ,,Mówię o Tobie dobrze” uczennice klasy 5a wykonały ,,Taniec z flagami”.

        Apel bardzo podobał się wszystkim obecnym, którzy nagrodzili gromkimi brawami młodych ,,aktorów”.

tekst: Małgorzata Saczuk
zdjęcia: Magdalena Elwicka i Aleksandra Kałużyńska