Dzień Grecki w naszej szkole

6 listopada 2023r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu zorganizowano ,,Dzień Grecki”. Był on podsumowaniem programu ponadnarodowej mobilności Erasmus+ ,,Kompetencje naszą siłą”, w ramach którego uczniowie placówki odwiedzili Grecję.
W projekcie, który był realizowany od 24 września do 7 października tego roku udział wzięło 30 uczniów z klas VI, VII i VIII oraz 6 nauczycieli.
Podczas pobytu w Grecji uczniowie spędzili niezapomniane chwile na Riwierze Olimpijskiej u podnóża masywu Olimpu. Dwutygodniowy wyjazd wypełniony był różnymi zajęciami edukacyjnymi oraz wypoczynkiem. Uczniowie mieli okazję poznać historię Grecji, jej kulturę, przyrodę oraz język grecki. Ćwiczyli swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim.. Uczyli się także samodzielności, kreatywności i współpracy w grupie. Kąpali się w ciepłym Morzu Egejskim i integrowali się uczniami z innych szkół uczestniczących w Erasmusie, m.in. z Drelowa, Wyśmierzyc i Kostrzyna. Zwiedzili niemalże cały malowniczy teren regionu Pieria, do którego należy zdumiewające skalne miasteczko Stary Pantaleimon, Platamonas oraz nazywane ,,greckim Zakopanem” – Litochoro. Uczestnicy projektu odwiedzili wyspę Skiathos, niezwykłą złotą plażę Koukounaries oraz zwiedzili jeden z cudów świata – formacje skalne – Meteory, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Podczas ,,Dnia Greckiego” uczniowie opowiedzieli o swojej wielkiej greckiej przygodzie edukacyjnej. Sprawili, że rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie mogli przez chwilę poczuć klimat Grecji. Na spotkanie przybyły także nauczycielki języka greckiego, ekspertki ds. Grecji – pani Magdalena Leńczuk i pani Magdalena Ignaczak.
Na początku obecni na sali obejrzeli prezentację multimedialną z mnóstwem fotografii i filmami z pobytu w Grecji, która z niezwykłą dbałością o szczegóły i humorem przybliżyła atmosferę przygód oraz nauki uczniów biorących udział w projekcie. Następnie uczestnicy projektu zapoznali wszystkich z alfabetem greckim oraz podstawowymi zwrotami w języku greckim. Pochwalili się także doskonałą znajomością języka angielskiego pokazując prezentację multimedialną ,,Kodeń – nasza mała ojczyzna” wykonaną w języku angielskim.
Jedną z atrakcji ,,Dnia Greckiego” była prezentacja mitu o Prometeuszu, które wcześniej uczniowie przedstawili w amfiteatrze greckim w miejscowości Dijon. Grecy to życzliwi, weseli i skorzy do zabawy ludzie. Toteż na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć muzyki i tańca. Uczestnicy projektu zatańczyli popularny grecki taniec – sirtaki. Wisienką na torcie było wspólne zaśpiewanie piosenki ,,Czułe Słowa” (My Oh My) z repertuaru zespołu ,,Piękni i młodzi”, która towarzyszyła uczniom podczas pobytu w Grecji. Do tańca i śpiewu zaproszono obie panie Magdy.
Na sali znajdowała się galeria zdjęć z projektu, plakaty wykonane przez uczniów podczas mobilności oraz wystawka pamiątek przywiezionych z Grecji. Całości dopełniła piękna klimatyczna dekoracja w barwach narodowych Grecji. Uwieńczeniem ,,Dnia Greckiego” w naszej szkole była degustacja potraw greckich przygotowanych przez nauczycieli, uczniów i rodziców, na których pomoc zawsze możemy liczyć. Były to: moussaka, sałatka grecka, sos tzatziki, souvlaki, tirokafteri, milopitakia oraz baklawa.