… żeby była wolna

Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Święto Odzyskania Niepodległości. Uroczysty apel odbył się 10 listopada o godz. 10 w hali widowiskowo – sportowej ZPO w obecności społeczności szkolnej i władz lokalnych.

    Zaprezentowany – przez uczniów kl.6a i kl.7a – scenariusz miał formę 4 scenek. Chodziło o to, by trudny temat zaborów i niepodległości  stał się zrozumiały i  bliższy  zebranym. Scena 1 – obrazowała kłótnie Polaków i  III rozbiór Polski.

Następnie przenieśliśmy się w czasie do szkoły w zaborze niemieckim. Potem byliśmy świadkami pracy na poczcie w zaborze rosyjskim.

Finałowa scena to nieporozumienia wśród zaborców i w rezultacie przywrócenie Polski na mapę świata.

Aranżacja muzyczna podkreślała wymowę odgrywanych przez uczniów  ról aktorskich. Całość zwieńczyła prezentacja do utworu  „Kocham  wolność” Chłopców z Placu Broni.

 

 Występujący udowodnili, że unikając zbędnego patosu i zadęcia,  temat odzyskania niepodległości nie musi być dla dzieci abstrakcyjny i nudny.

Uroczysty apel zakończył występ chóru szkolnego. Młode artystki zaśpiewały : „Co to jest niepodległość”, „Miejcie nadzieję” i „Zachwyca nas Polska”.

Izabela Podsiadły