Ratujemy i uczymy ratować, nocleg w szkole

     Szkoła Podstawowa w Kodniu już od trzynastu lat realizuje program  edukacyjny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ,,Ratujemy i uczymy ratować” skierowany do uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej. Dzieci pod opieką szkolnego koordynatora programu  p.T. Filipek nabywają podstawowe umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Od wielu lat program kończy pokaz umiejętności ratowniczych, na który zapraszani są rodzice   uczniów. Mali ratownicy prezentują, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy zauważają osobę potrzebującą pomocy, a także sprawnie odnajdywać się w następujących sytuacjach: sprawdzenie przytomności, wezwanie pomocy, sprawdzenie oddechu, ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej . Wszyscy uczestnicy pamiętali o podstawowej zasadzie obowiązującej w sytuacji udzielania pierwszej pomocy – bezpieczeństwie osoby ratującej.

1.12.2023r. w godzinach popołudniowych  uczniowie klasy 3a  zaprezentowali rodzicom  swoje umiejętności ratownicze. Do wspólnego ratowania zostali zaproszeni studenci Ratownictwa Medycznego wraz z opiekunem  działający w Studenckim Kole Naukowym ,,eRka” w Akademii Bialskiej w Białej Podl. Niespodzianką była prezentacja zestawu AED do defibrylacji. Uczniowie mieli okazję praktycznego wykorzystania tego sprzętu. Po pokazie mali ratownicy zapoznali się z wyposażeniem karetki pogotowia ratunkowego.

    Wieczorny spacer pozwolił uczniom na dotlenienie się, zrelaksowanie i podziwianie uroków Kodnia w zimowej szacie.

Po kolacji  przyszedł czas na zabawy przygotowane przez nauczycieli-opiekunów grupy. W dobry humor wprowadziła dzieci zabawa z chustą animacyjną, a huśtanie  się na linach przeniosło je w krainę dżungli. Dopełnieniem zabaw były chowanki z latarkami. Po  wieczorze filmowym oraz wspólnych grach planszowych wszyscy udali się na spoczynek.

   Nocleg w szkole pod opieką wychowawczyni klasy p.I. Hordyjewicz i p. T. Filipek   był dla wielu dość dużym przeżyciem. Niejednokrotnie było to pierwsze nocowanie dzieci poza domem i bez rodziców. Wszystkie dzieci dzielnie spisały się i nazajutrz  z lekko zaczerwienionymi oczami i cięższą niż zwykle głową , ale z uśmiechem na twarzy wróciły pod opieką rodziców do swoich domów.

Opiekunowie dziękują Rodzicom za pomoc w organizacji ,,Noclegu  w szkole”
Teresa Filipek
Iwona Hordyjewicz