Pierwsza pomoc

Już od trzynastu lat świetlica szkolna w ZPO w Kodniu realizuje program edukacyjny WOŚP  – „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”. Od początku koordynatorem jest p. Teresa Filipek – kierownik świetlicy szkolnej.

W trakcie zajęć praktycznych dzieci uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W bieżącym roku szkolnym w programie zajęć „RATUJEMY NOCĄ” uczestniczyła klasa 3a pod opieką wychowawczyni – p. Agnieszki Wołosiuk.

6 czerwca 2022, do wspólnej nauki ratowania życia zaproszono stacjonujących w Kodniu policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Policjanci, przeszkoleni w ramach  kwalifikowanej pierwszej pomocy, bardzo chętnie zwoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się z dziećmi oraz ich rodzicami.

Ratownicy zainicjowali scenkę pokazową symulującą sytuację zagrażającą życiu oraz przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. W czasie prezentacji omówili kolejność wykonywanych czynności w przypadku stwierdzenia sytuacji zagrażającej życiu. Później wspólnie z uczniami ćwiczyli umiejętność wzywania pomocy, sprawdzania oddechu i wykonywania RKO. Dzięki takim zajęciom każdy uczeń ma szansę zostać małym ratownikiem.

Podsumowaniem akcji był pokaz wyposażenia radiowozu, następnie wieczorny spacer ulicami Kodnia oraz wieczór filmowy zakończony noclegiem w szkole.

                                                                                     Agnieszka Wołosiuk
                                                                                     Teresa Filipek