Obchody Święta Niepodległości

Dnia 12 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 106. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klasy 7a, pod czujnym okiem pani Doroty Kłosowskiej i pani Małgorzaty Saczuk.

11 listopada 1918r. to bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków, ponieważ Polska po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Droga do niej była długa i trudna, naznaczona wysiłkiem wielu pokoleń Polaków. Ważnymi elementami towarzyszącymi w drodze do niepodległości są symbole narodowe, które w naszych sercach rozbudzały tęsknotę za własnym państwem i wolnością. Wizerunek, barwa, melodia i słowo to największe i najbardziej wartościowe symbole, jakimi może poszczycić się nasz kraj.

Uczniowie w pierwszej scence przypomnieli nam legendę o Lechu, Czechu i Rusie, w której jest mowa, dlaczego orzeł jest symbolem Polski. Na cześć ptaka, który zakończył wędrówkę Lecha, nadano osadzie kształt orlego gniazda i nazwano Gnieznem, zaś biały orzeł na tle czerwieni stał się godłem rodu Lecha, a później całego państwa polskiego.

Druga scenka miała na celu przypomnienie, jak doszło do napisania pieśni, która stała się naszym hymnem.  Piękna „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą znamy dziś jako „Mazurek Dąbrowskiego” napisana przez Józefa Wybickiego podtrzymywała na duchu żołnierzy, którzy walczyli o Polskę, wypełniała serca nadzieją oraz jednoczyła wszystkich Polaków.

Trzecia scenka, przygotowana i przedstawiona przez uczniów, pokazała, że pomimo odzyskania niepodległości, Polska jest „chora”. Ludzie nienawidzą się, wokół panuje zawiść i zło. Pomimo tego, że wiemy, co to jest miłość i przyjaźń, to widzimy wiele agresji. Nasz świat to wirtualny świat gier komputerowych i Internetu.

Najważniejsze jest uświadomienie wszystkim, że los Polski jest w rękach młodych ludzi,  że trzeba się zmieniać, żeby Polska była Polską. Należy dobrze rozumieć swoje obowiązki wobec ojczyzny, szanować symbole narodowe, zachowywać polskie tradycje oraz troszczyć się o poprawność języka polskiego.

Przede wszystkim należy wziąć sobie do serca słowa wielkiego poety Cypriana Kamila Norwida, że „ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

                                                                                 Tekst: Maria Sacharczuk kl. 7a

 

Zdjęcia: Zuzanna Chrabska kl. 8a