Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

W 2022 roku minie 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W  Zespole Placówek Oświatowych  dn. 29.04. odbyła się uroczystość upamiętniająca uchwalenie pierwszej nowożytnej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Na obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja złożył się uroczysty apel. W hali widowiskowo – sportowej zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie.

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie przemówił Dyrektor szkoły – p. Jacek Malarski kreśląc ciekawy rys historyczny wydarzeń z 1791r., głos zabrał również major S. G. Andrzej Kupracz.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 5a i 6a, wprowadzili zebranych w atmosferę tego niezwykłego dnia, aranżując sejmik uczniowski. Dzięki temu młodsi koledzy mieli okazję dowiedzieć się, jak ważnym wydarzeniem dla Polski było uchwalenie Konstytucji 3 maja i co tak naprawdę znaczą – Wolność, Naród, Ojczyzna. Jedna ze scenek obrazowała sam akt uchwalania ustawy rządowej przez króla Stanisława Augusta i towarzyszących posłów.

 Oprawę zapewnił chór szkolny , wykonując pieśni: „ Witaj, majowa jutrzenko”, Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Miejcie nadzieję”, „Bartoszu, Bartoszu”.

Na zakończenie do piosenki Grzegorza Ciechowskiego (Obywatel G.C.) „Nie pytaj o Polskę” uczniowie klasy 5a wykonali „Taniec z flagami” .

Apel bardzo podobał się wszystkim obecnym. Obudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w interesujący sposób przedstawił wydarzenia z XVIIIw.

Czy prawdziwy Polak może nie znać historii swojego kraju?

autor tekstu: Izabela Podsiadły
fotografia: Zbigniew Gwardiak