Pierwotniaki to organizmy znajdujące się w zasięgu naszego wzroku, ale zbyt małe, aby można było je zobaczyć nieuzbrojonym okiem. Korzystając z mikroskopów pracowni biologicznej naszej szkoły możemy zagłębić się w ten jakże inny od otaczającego nas na co dzień świat. To swego rodzaju mikrokosmos skrywający niezliczoną ilość mikroorganizmów żyjących w każdej kropli wody. Organizmy tam żyjące prezentują niesamowite formy, kształty i kolory. Dzięki wyposażeniu naszej pracowni możemy podpatrywać ich życie: poruszanie się, odżywianie i rozmnażanie.
Poniższy film nagrany został w naszej pracowni, a pierwotniak pochodzi z założonej na potrzeby zajęć dodatkowych z biologii hodowli.
Prezentowany w materiale filmowym pierwotniak to tylko jeden z przykładów form życia jakie możemy tu znaleźć. Trąbik, trębacz lub inaczej stentor do duży pierwotniak, który swój intensywnie niebieski kolor zawdzięcza ziarnom pigmentu umieszczonym w ektoplazmie. Jest „protistem zwierzęcym” należącym do typu orzęsków. Po raz pierwszy został opisany w 1833 roku przez Ehrenberga. (Wikipedia)