Szkoła pamięta

ORGANIZATOR AKCJI: Samorząd Uczniowski ZPO w Kodniu oraz Grupa Wolontariatu ,,Pomocna dłoń”

MIEJSCE AKCJI: Gmina Kodeń

CZAS AKCJI: 23.10 – 01.11. 2019 r.

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do akcji ,,Szkoła pamięta”, której inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. Zaangażowanie uczniów w tę inicjatywę i ukazanie im, że jesteśmy winni pamięci i czci tych, dzięki którym możemy żyć, uczyć się, pracować w wolnej, niepodległej Polsce.

Pierwszym działaniem w ramach akcji była zbiórka zniczy wśród uczniów naszej placówki na polski cmentarz na Białorusi, która trwała w dniach 23-28.10.2019 r. Udało się zgromadzić 206 zniczy.

Chętni uczniowie posprzątali mogiły żołnierskie znajdujące się na terenie naszej gminy: w Elżbiecinie, Kostomłotach, Okczynie, Dobratyczach oraz Wólce Zabłockiej. Następnie 28.10.2019 r. została zorganizowana wycieczka, podczas której 6 uczniów pod opieką pań T. Filipek i M. Saczuk odwiedziło i zapaliło znicze na 7 grobach żołnierskich.

30.10.2019 r. uczniowie klas 8a i 8b pod opieką pań I. Podsiadły i M. Saczuk odwiedzili groby zmarłych nauczycieli z naszej szkoły, żołnierzy oraz inne zabytkowe mogiły znajdujące się na kodeńskich cmentarzach. Następnie zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Kodnia, czyli na Mogile Powstańców, przy Pomniku Niepodległości oraz kamieniu upamiętniającym powstańców styczniowych z Kodnia i okolic.

1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych wyznaczeni uczniowie zapalili znicze na wszystkich wcześniej odwiedzonych i posprzątanych grobach w Kodniu i okolicznych miejscowościach.

Akcja ,,Szkoła pamięta” spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży-uczniów ZPO w Kodniu, którzy z niezwykłym zaangażowaniem w niej uczestniczyli.

Opracowała: Małgorzata Saczuk