Wycieczka do Warszawy

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec!”

J. Słowacki „Testament mój”

 
3 grudnia 2021r. uczniowie klas 7 i 8 brali udział w edukacyjnej wycieczce  Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Celem wyjazdu było przybliżenie uczestnikom miejsc, wydarzeń i postaci, z którymi spotkali się podczas czytania i omawiania lektury Aleksandra Kamińskiego.
Pierwszym punktem programu było odwiedzenie  II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali: Rudy (Jan Bytnar), Alek (Aleksy Dawidowski) i Zośka (Tadeusz Zawadzki). Przewodnik zapoznał uczestników wycieczki z historią szkoły, która powstała w 1918 roku.
Następnie udaliśmy się na Al. Szucha do Muzeum Walki i Męczeństwa – dawnej siedziby Gestapo. Tutaj torturowano i męczono Polaków, tutaj również przesłuchiwany był Rudy. Obejrzeliśmy zabytkowe cele, w których na ścianach widniały napisy świadczące o męstwie i patriotyzmie przetrzymywanych tu ludzi.
Następnie udaliśmy się pod pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie miało miejsce usunięcie niemieckiej tablicy przez Alka, pojechaliśmy także szlakiem więźniarki pod Arsenał. Jest tam pomnik upamiętniający Akcję pod Arsenałem, którą przeprowadziła Grupa Szturmowa Szarych Szeregów. Odbito Rudego i 25 innych więźniów, którzy byli przewożeni z Al. Szucha na Pawiak.
Muzeum Więzienne na Pawiaku było kolejnym etapem naszej wycieczki. Obejrzeliśmy makietę więzienia, wystawy eksponatów, niektóre z cel, w których przetrzymywano więźniów. Odsłuchane w tym miejscu nagranie grypsów na długo pozostanie w naszej pamięci.
Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pełni zadumy przemierzyliśmy Aleję Zasłużonych, na której spoczywają walczący w batalionie Zośka.

Głęboko przeżyliśmy także wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ogromne wrażenie wywarły na nas eksponaty, nagrania głosów bombardowania stolicy oraz możliwość przejścia kanałem. Wycieczka pozostawiła w uczestnikach niezapomniane wrażenia i przeżycia.

 Kierownik wycieczki – Regina Hasiewicz