XIV Szkolny Jarmark Podlaski

29 maja 2024 roku w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się XIV Szkolny Jarmark Podlaski. Widowisko, na które przybyły władze gminy,  przedstawiciele  duchowieństwa, rodzice, nauczyciele i uczniowie, otworzył Dyrektor Jacek Malarski. Zaznaczył on, że Szkolny Jarmark Podlaski na trwałe wpisał się w szkolny kalendarz wydarzeń i przyczynia się do kultywowania bogatej tradycji naszego regionu, ukazując obrzędy, zwyczaje, stroje, tańce i pieśni ludowe.

Pierwszym punktem programu artystycznego była prezentacja stroju podlaskiego nadbużańskiego. W rolę modeli wcieliła się para prowadzących-Lena i Kamil. Wkładając po kolei elementy stroju, pokazali, jak ubierali się kobiety i mężczyźni nadbużańscy.

Następnie na scenie pojawiły się dzieci z naszego przedszkola, które zaprezentowały wiązankę tańców ludowych. Wesoły taniec pięciolatków spodobał się wszystkim obecnym.

Ludowa przyśpiewka o kiszeniu kapusty, wykonana przez trzy uczennice klasy 3 a  (opiekun I. Hordyjewicz), była zapowiedzią tematu spotkania.

W dalszej kolejności obejrzeliśmy przygotowane przez uczniów klasy 6 a (opiekun Kłosowska, M. Saczuk) widowisko obrzędowe pod tytułem „ Jesienny wieczór w wiejskiej chacie – kiszenie kapusty”. Z dbałością o szczegóły młodzi aktorzy przedstawili poszczególne etapy procesu kiszenia kapusty. Wzorowane na ludowe stroje , gwara wiejska, starannie dobrane rekwizyty (m.in. drewniana beczka, szatkownica, blaszana balia, kołowrotek, maselnica) i elementy wystroju wnętrza sprawiły, że mogliśmy się przenieść w czasie. Zobaczyliśmy, jak wyglądał jesienny wieczór w wiejskiej chacie, jak w gronie rodziny i sąsiadów pracowano, aby przygotować kapustę na zimę.

Część artystyczną uświetnił występ chóru szkolnego (opiekun R. Hasiewicz), który wykonał piosenki ludowe: „Kapuściana piosenka”, „ Ech, poleczko”, ,,Pod zielonym dębem” oraz  ,,Tyż mene pidmanuła” (w gwarze chachłackiej).

Na zakończenie prowadzący opowiedzieli o pereborach, czyli najważniejszym elemencie zdobiącym ludowy strój nadbużański oraz zaprosili na wystawę prac uczniowskich (opiekun A. Krawczyk) ukazujących perebory.

 

                                                                                                   Tekst: Małgorzata Saczuk
                                                                                                   Zdjęcia: Zbigniew Gwardiak