WOŚP – akcja w ZPO w Kodniu

Od 1992 roku organizowana jest w naszym kraju akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  W tym roku pomimo panującej pandemii 29. Finał akcji odbył się 31.01.2021r. Tym razem graliśmy pod hasłem ,,Finał z Głową”- pomoc oddziałom laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

  Tysiące wolontariuszy wyruszyło na ulice polskich miast, miasteczek i wsi, żeby zbierać fundusze na ten szlachetny i szczytny cel. Szkoła w Kodniu od lat czynnie uczestniczy w akcji na rzecz WOŚP. Uczniowie,  ich rodzice  i opiekunowie również wzięli udział w tym ważnym wydarzeniu. W tym roku nasz sztab  miał siedzibę w Urzędzie Miasta w Białej Podlaskiej.

W piątek wspierały nas dzieci z Przedszkola  oraz uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Kodniu, a w sobotę wszyscy klienci o wielkim sercu, którzy robili zakupy w sklepie nr 1, aptece – ul. Rynek oraz w sklepie mięsnym ,,Łuków” ( Kodeń) Mieszkańcy gminy Kodeń jak zawsze wykazali się życzliwością i empatią.

 31 stycznia czworo wolontariuszy: Julia , Kinga , Magda , Marta  oraz pomocnicy: Amelia , Julita , Martyna  i Karolina  ze Szkoły Podstawowej w Kodniu ruszyło na ulice  Kodnia, Kopytowa i Zabłocia. Pieniądze zbierane były do orkiestrowych puszek, a dawcy w zamian za przeznaczenie dowolnej kwoty otrzymywali słynną naklejkę – serduszko WOŚP.

    Dzięki życzliwości dyrekcji Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach zebrane tam pieniądze trafiły również do puszki. Transport do Białej Podl. w celu rozliczenia puszek zorganizował Urząd Gminy- wójt gminy Jerzy Troć. Nie można pominąć roli rodziców i opiekunów, którzy byli razem ze swoimi podopiecznymi i zapewniali im transport.

     Po zakończonej kweście  trzech wolontariuszy i dwoje opiekunów udało się do siedziby naszego sztabu na rozliczenie  akcji.  W trakcie tego przedsięwzięcia zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z Szefem Sztabu w Białej Podl. Riadem Haidarem oraz poproszono nas o udzielenie  krótkiego wywiadu.

    Po podliczeniu pieniędzy okazało się, że zebraliśmy kwotę 4948,77zł.

    Społeczność kodeńska po raz kolejny udowodniła, że jest częścią bardzo pozytywnego świata, który tworzy, pomagając sobie wzajemnie . Dba o to, aby młodzież nosiła  w sercu miłość, tolerancję i wrażliwość na potrzeby innych.

    O znaczeniu akcji świadczą słowa wolontariuszki Magdy: ,,Jestem dumna z tego, że tak wiele osób zaangażowało się w zbiórkę dla fundacji WOŚP. Każda pomoc jest  na wagę złota. Robiąc z pozoru tak niewiele, mogliśmy zrobić TAK WIELE i pomóc  potrzebującym. Razem możemy osiągnąć wszystko! ”. Inna wolontariuszka Marta dodała: ,,Zarażanie pozytywną energią jest najlepsze, co możemy zrobić i w ten sposób pokazać innym, że pomaganie jest fajne i bardzo proste”.

               Artykuł zredagowała: Julia i Kinga –ucz. kl. 8 Szkoła Podst w Kodniu

               Zdjęcia:  T. Filipek, J. Mikołajczuk, M. Semieniuk   –  ZPO Kodeń