Święto Patrona  i ślubowanie klasy pierwszej w ZPO w Kodniu

 

_dsc0608

 

Co roku uroczystości poświęcone Patronowi zajmują ważne miejsce w kalendarzu imprez Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu.
W tym roku 20. września minęła 24 rocznica nadania Szkole Podstawowej imienia kpt. Michała Fijałki.
Od kilku lat ważnym wydarzeniem wpisanym w obchody święta patrona  jest ślubowanie klasy pierwszej.

 Tego dnia najmłodsi zdali swój pierwszy szkolny egzamin i zostali pełnoprawnymi uczniami.

Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości: rodziny patrona, władz gminy Kodeń, wielebnych księży oraz rodziców i rodzeństwa pierwszaków.

 Na początek Pan Dyrektor Szkoły mgr Jacek Malarski przypomniał życiorys i dokonania Michała Fijałki. Podkreślił wymiar patriotyczny i uzmysłowił, jak ważną postacią dla szkoły jest cichociemny z Izdebek, w czasach, kiedy notujemy upadek autorytetów. Wokół patrona buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości. Następnie Dyrektor skierował do pierwszoklasistów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Do życzeń dołączyła się również córka patrona Pani Danuta Bańko.

Chór szkolny pod kierownictwem p. Reginy Hasiewicz zaprezentował 3 pieśni patriotyczne: „Modlitwa obozowa”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Wołyń 1943”.

Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

Następnie uczniowie klasy I pod kierunkiem pani Agnieszki Wołosiuk przedstawili program słowno – muzyczny, w którym zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności. Charakteryzowali siebie krótkimi rymowankami. Pomimo ogromnej tremy, poradzili sobie świetnie i dali z siebie wszystko.

Na koniec uroczystości były pamiątkowe zdjęcia, a po nich słodki poczęstunek w klasie.

Na koniec apelu kierownik świetlicy p. Teresa Filipek rozstrzygnęła konkurs plastyczny na portret patrona. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie odebrali upominki z rąk p.Dyrektora i p. Danuty Bańko. Prace konkursowe tworzą wystawę na tablicy poświęconej kpt. Michałowi Fijałce.

Izabela Podsiadły

_dsc0609 _dsc0610 _dsc0611 _dsc0612 _dsc0614 _dsc0616 _dsc0618 _dsc0619

_dsc0635