Pokazy fizyczno-chemiczne

Dnia 16 marca 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się pokaz chemiczny z dziedzin fizyki, chemii oraz biologii. Występ był organizowany dla dwóch grup, klas 1-5 szkoły podstawowej oraz dla klas 6-7 i gimnazjum. Uczniowie mogli w trakcie pokazu wcielić się w rolę asystenta.

Jako pierwszy został przedstawiony sposób na nadmuchania długiego rękawa do pieczenie w mniej niż 10 sekund. Polegało to na wdmuchaniu do niego powietrza nie tylko z płuc, ale pod wpływem podmuchu także tego, które znajduje się w pomieszczeniu.

Następnie mogliśmy obserwować doświadczenie z helem oraz inne, polegające na wybuchu balonu wypełnionego wodorem z charakterystycznym efektem „kuli ognia”.

Efektownym doświadczeniem był sposób na stworzenie własnej „chmury” z wykorzystaniem właściwości etanolu i odpowiedniego ciśnienia powietrza. Dowiedzieliśmy się także jak z pomocą prostych narzędzi wytworzyć wirujące pierścienie dymu.

Na zakończenie wykonano doświadczenie z ciekłym azotem i wrzątkiem oraz test rozpoznawania kolorów, mający za zadanie pokazać jak działają razem prawa i lewa półkula naszego mózgu.