Obóz wypoczynkowo-militarny w Janowie Lubelskim

Trzynastoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. kpt. Michała Fijałki w Kodniu przebywa na obozie wypoczynkowo-militarnym w Janowie Lubelskim. 
Obóz od kilku lat jest organizowany przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Szkoła Podstawowa w Kodniu nosi imię kapitana Michała Fijałki, cichociemnego żołnierza Armii Krajowej, który w nocy z 1 na 21942 roku  września został zrzucony na spadochronie do okupowanego kraju. Kawa, Wieśniak i Sokół bo m.in. takimi pseudonimami posługiwał się podczas II wojny Michał Fijałka, był żołnierzem dywersji AK, a później jednym z dowódców 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, z którą przeszedł cały szlak bojowy, aż do rozbrojenia przez Sowietów w Skrobowie pod Lubartowem.
Nasi uczniowie pierwszy raz wyjechali na taki obóz, gdzie mogą się spotkać ze swoimi rówieśnikami z całego kraju ze szkół, które noszą imiona cichociemnych spadochroniarzy AK.
 

W programie obozu znajdują się zajęcia edukacyjne oraz sportowe (są też zajęcia z zakresu survivalu, samoobrony, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, zajęcia wysokościowe w parku linowym, na strzelnicy pneumatycznej, sprawnościowe, przeprawa terenowo-bagienna) ale również dyskoteki i zabawy rekreacyjno-sportowe, konkursy, kąpiele w jeziorze, rowerki wodne, kajaki.
Nadrzędnym celem obozu jest jednak integracja i czynny wypoczynek dzieci i młodzieży, nabywanie lub kontynuowanie umiejętności , zainteresowań i pasji, a przede wszystkim przybliżenie dzieciom i młodzieży historii cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej, których było tylko 316, dlatego na letnich turnusach przebywa taka grupa dzieci i młodzieży. 
Ośrodek wypoczynkowy „Na wyspie”, w którym przebywają nasi uczniowie, a także absolwenci, położony jest  2 km od centrum Janowa Lubelskiego na wyspie Zalewu Janowskiego w bezpośrednim miejscu atrakcji Parku Rekreacji Zoom Natury oraz Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. To położenie zapewnia unikalny mikroklimat, w którym każdy znajdzie czas zarówno na aktywny wypoczynek, jak i odprężenie i relaks. Mieszkają w lesie, w domkach (pawilony mieszkaniowe pokoje 2-3 osobowe) z pełnym węzłem sanitarnym, na  miejscu jest świetlica wyposażona w sprzęt audio-video, sala treningowa oraz stołówka. korzystają z wyżywienia obejmującego cztery posiłki dziennie. Należy również dodać, że rodzice nie ponoszą kosztów związanych z pobytem dzieci na obozie.