Narodowe Święto Niepodległości

Święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

wikipedia.pl

Jak w całej Polsce tak i w naszej szkole Święto Odzyskania Niepodległości obchodzone było w sposób szczególny.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał dyrektor szkoły Jacek Malarski oraz Wójt Gminy Kodeń – Jerzy Troć.

W tym roku szkolnym przedstawienie z okazji Święta Niepodległości przygotowała klasa 7a.

W przedstawionym programie przypomnieli ważne fakty historyczne związane z polskimi drogami do wolności oraz uczucia towarzyszące Polakom w tych ważnych momentach dziejowych; od rozpaczy i żałoby do nadziei i radości roku 1918. Przedstawienie zostało wzbogacone o pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego.