Na Kodeń marsz – fotorelacja

_DSC1261_miniW nocy z 22/23 stycznia 1863 roku szlachta pochodząca z zaścianka w Tucznej, wsparta przez kodeńskich mieszczan, zaatakowała koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Na czele powstańców stali pracownicy majątku hrabiego Ludwika Krasińskiego z folwarku w Dobromyślu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli powstańcy. Była to jedyna wygrana bitwa w całym Królestwie Polskim pierwszej nocy powstania styczniowego.

Z inicjatywy Wójta Gminy Kodeń, Towarzystwa Przyjaciół Kodnia oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się już drugi przemarsz do Kodnia z lasku „Borek” –  miejsca zbiórki powstańców przed atakiem na Kodeń. W marszu pod przewodnictwem dyrektora ZPO Jacka Malarskiego udział wzięli: władze samorządowe, kościelne, nauczyciele i uczniowie ZPO oraz mieszkańcy Kodnia.

Marsz zatrzymał się przy mogile powstańców gdzie dyrektor ZPO – Jacek Malarski złożył wiązankę. Przy pamiątkowym kamieniu obok kościoła św. Anny spotkali się maszerujący z uczestnikami mszy św. Przy tablicy z nazwiskami powstańców głos zabrał dyrektor ZPO – Jacek Malarski, o. Mateusz Pawłowski OMI oraz o. Damian Dybała OMI. W imieniu społeczeństwa Kodnia wieniec złożył Wójt Gminy Jerzy Troć.