152 rocznica Powstania Styczniowego

Odmienną formę upamiętnienia wydarzeń z roku 1863 zaproponował pan dyrektor – Jacek Malarski. Zamiast tradycyjnego szkolnego apelu, uroczystości wraz z udziałem uczniów, zaproszonych gości i mieszkańców Kodnia odbyły się  obok tablicy upamiętniającej powstańców.

O godzinie 17.00 została odprawiona uroczysta msza święta. Homilię głosił o. Michał Hadrich. Przypomniał losy niektórych uczestników tego zrywu niepodległościowego i podkreślił, jak ważne jest to, aby nie zaprzepaścić ideałów, o które walczyli nasi przodkowie.

Następnie wszyscy zebrani udali się  pod  pomnik znajdujący się przy drodze prowadzącej na Kalwarię kodeńską.  Tutaj wartę honorową pełnili kosynierzy – gimnazjaliści.  Dyrektor  ZPO  opowiedział  przebieg wydarzeń z nocy 22/23 stycznia 1863r., kiedy to kodeńscy mieszczanie wraz z grupą ochotników z zaścianków szlacheckich z Tucznej i Wisek  wzięli do niewoli około 50 żołnierzy rosyjskich.  Podkreślił  doniosły fakt, iż  bitwa, podczas  której użyte były kosy, jest jedyną wygraną w pierwszym dniu w całym Królestwie Polskim.

Na koniec wystąpienia  przywołał słowa Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Podczas Apelu Pamięci powstańcy „stanęli” wśród nas, wyczytywani kolejno przez uczennice gimnazjum. Hołdu dopełniło złożenie wieńca i wykonanie przez chór szkolny (pod kierunkiem p. Reginy Hasiewicz) „Pieśni Konfederatów Barskich”. Zwieńczeniem obchodów uroczystości było  zapalenie rac przez uczniów kodeńskiego gimnazjum, skandujących „Cześć i chwała bohaterom”. W tle zabrzmiały dźwięki syreny strażackiej.

Po dłuższej chwili zapadło wymowne milczenie. Zebrani odchodzili powoli, w zadumie… Ten dzień na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Kodnia.

Izabela Podsiadły
fot. Artur Podsiadły

z1

z4

z3

z2

z5