VII Szkolny Jarmark Podlaski

Kocham ciebie wiosko moja
Za podlaską gwarę,
Za pachnące chlebem pola
Za wszystko, co stare.
(M.K. Sarnacka)

29 maja 2015 r. odbył się już po raz siódmy Szkolny Jarmark Podlaski, czyli wydarzenie artystyczne, którego nadrzędnym celem jest przybliżanie dzieciom i młodzieży bogatej i różnorodnej kultury naszego regionu. Szkolne spotkania z tradycją regionalną są pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, a wszystko po to, by dziedzictwo kulturowe nie odeszło w niepamięć, ale było pielęgnowane przez kolejne pokolenia.
Zespół Placówek Oświatowych w Kodniu gościł artystów ludowych, zespoły śpiewacze i taneczne, Gości, dzieci i młodzież szkolną oraz przybyłych mieszkańców. Warto podkreślić, iż od momentu powstania ta impreza artystyczna ma charakter otwarty!

jarmark1


Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa prac twórców ludowych i osób obdarzonych talentami artystycznymi oraz niebywałą wręcz cierpliwością. Bogata wystawa powstała dzięki otwartości i życzliwości wielu osób. Bardzo serdecznie dziękujemy P. Walerii Magier – niekwestionowanej mistrzyni haftu krzyżykowego, szydełkowania; Panu Stanisławowi Wasilewskiemu, Pani Ewie Gryczko, uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kodniu; Zamiejscowemu Oddziałowi Zakładu Karnego w Zabłociu, Rodzicom naszych uczniów. To im zawdzięczamy tak różnorodną i okazałą wystawę.
Uczniowie gimnazjum wraz z Zespołem Śpiewaczym Jarzębina przedstawili widowisko ludowe pt. W wiejskiej chacie, które wprowadzało w klimat dawnej wsi z jej radościami i codzienną ciężką pracą. Część muzyczną Jarmarku, wiązanką pieśni ludowych, otworzył chór szkolny. Występy dzieci grupy artystycznej działającej przy Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu, grup tanecznych z naszego przedszkola, Zespołu śpiewaczego Jarzębina z Zabłocia oraz zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Dzieci Podlasia oraz Zespołu Tańca Ludowego Drelowiacy sprawiły, że każdy znalazł coś dla siebie. Tak różnorodny i bogaty program z pewnością zaspokoił gusty nawet najwybredniejszych widzów.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, Artystom, Zespołom Śpiewaczym za przybycie i współtworzenie VII Szkolnego Jarmarku Podlaskiego.
Dziękujemy.

Kodeń, 29 V 2015r
Teresa Jowik