Sprzątamy naszą Gminę, ruszyła akcja Sprzątanie Świata

W tym roku w Akcji Sprzątanie Świata zaszła mała rewolucja. Tym razem, nie w trzeci weekend września, ale już 27 kwietnia ruszyła największa w Polsce akcja ekologiczna, której kulminacja nastąpi jesienią. „Turysto! Szanuj Środowisko!” – to hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata w Polsce. Akcja ma zachęcać do refleksji nad wpływem turystyki na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki szlakiem, podczas spaceru po lesie czy spływu kajakiem po rzece? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką? Akcja promuje „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę!

IMAG0358

Zupełnie nieświadomi tych zmian, ale intuicyjnie również my przystąpiliśmy do sprzątania. Uczniowie ZPO w Kodniu wraz z opiekunami i przy pomocy pracowników nadleśnictwa Chotyłów wysprzątali niewielką część swojego najbliższy świata – kilkukilometrowy pas drogowy w stronę Piszczaca i Sławatycz oraz park w Kodniu. Akcję zorganizowano z inicjatywy Zastępcy Wójta Pana Andrzeja Krywickiego, który także wziął w niej czynny udział.

IMAG0360 IMAG0361 IMAG0362

Żywimy nadzieję, że ten mały gest ze strony najmłodszej części naszego lokalnego społeczeństwa będzie inspiracją i stymulacją pozostałej społeczności naszej gminy do działań mających na celu zachowanie czystości oraz utrzymanie dobrego stanu środowiska naturalnego lub jego poprawę.

IMAG0366 IMAG0367Nasze miejsce, nasza planeta, nasza odpowiedzialność TO JEST SPRZATANIE SWIATA!

Zbigniew Gwardiak