Sobótka w Kodniu…

 IX Szkolny Jarmark Podlaski

            Hej Kupała, sobótka niebiańska/krótka, ciepła noc świętojańska,(…) 24 maja br. odbył się Szkolny Jarmark Podlaski. To wydarzenie w życiu szkoły, do którego cała społeczność szkolna starannie się przygotowuje. Główną ideą Jarmarku jest zaznajomienie młodego pokolenia z bogatą, wielowymiarową kulturą naszego regionu, poznanie życia codziennego mieszkańców, które ściśle związane było z rytmem przyrody. Na tegorocznym Jarmarku dzieci z przedszkola przedstawiły dawne kwaszenie kapusty, które często było przyczynkiem do spotkań i pogadanek towarzyskich, szczególnie lubianych przez dorastających chłopców i dziewczęta. Program artystyczny najmłodszych uczestników Jarmarku był bogato okraszony tekstami lirycznymi i tańcami. Widowisko zyskało uznanie wśród widzów, czego wyrazem były gromkie brawa i podziękowania.

            Uczniowie gimnazjum przywołali czasy znacznie odleglejsze, o których już niewiele się mówi i tylko wzmianki o nich można znaleźć w twórczości Jana Kochanowskiego czy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Tegoroczny Jarmark przypomniał pradawną sobótkę, czas szczególnie lubiany i ceniony przez dorastające dziewczęta i młodzieńców. Noc magiczna, pełna nadziei, marzeń, oczekiwań, ale też śpiewu, tańca i ogólnej zabawy. Inscenizację otworzył taniec dziewcząt, które z wiankami zebrały się przy strumieniu. Do nich niebawem dołączyli młodzieńcy, którzy będą zabiegać o względy dziewcząt. Nie zabrakło odniesień do współczesności. Oto wiedźmy, które bacznie obserwują sobótkowe zabawy, postanawiają pójść z duchem czasu i zmieniają swoje życiowe plany… Widowisko sceniczne wzbogacone było pieśniami ludowymi w wykonaniu chóru szkolnego. Publiczność doceniła wielką pracę uczniów i ich opiekunów. Piękna choreografia, stroje i klimat na długo pozostaną w pamięci oglądających.

            Część widowiskowo-taneczną zamknął występ grupy tanecznej działającej przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu. Młodzi tancerze, pracujący pod opieką Pani Anny Litwiniuk zaprezentowali się wspaniale.

            IX Szkolny Jarmark Podlaski przechodzi już do historii szkoły, ale wrażenia pozostają… Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują przybyłym Gościom, Twórczyniom ludowym za udostępnienie nam swoich prac oraz wszystkim za pomoc, obecność i życzliwość.

                                                                                                           Dziękujemy

Autor tekstu: Teresa Jowik
Zdjęcia: Zbigniew Gwardiak