Ratujemy i uczymy ratować w ZPO w Kodniu

Jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia nie jest dla nas obca, ponieważ  od 10 lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Kodniu w ramach programu edukacyjnego  „Ratujemy i Uczymy Ratować”  uczą się jak udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia odbywają się dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szkoła od fundacji otrzymała  fantomy i inne pomoce dydaktyczne.

17-18 kwietnia 2018r. uczniowie klasy 3b pod opieką Joanny Hernik- wychowawczyni, Teresy Filipek- koordynatora programu wzięli udział w zajęciach profilaktyczno- wychowawczych  ,,RATUJEMY NOCĄ” .   

Uczniowie spotkali się w szkole po południu, aby wziąć udział w zajęciach praktycznych. Podczas zajęć  ćwiczyli umiejętności sprawdzania przytomności i oddechu, wzywania pomocy, układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO).

Serdeczna  atmosfera podczas zajęć korzystnie wpłynęła na uczniów co było widać podczas ćwiczeń. Dzieci bardzo odpowiedzialnie traktowały wskazówki nauczyciela prowadzącego p.Teresy Filipek.

Wszystkie umiejętności praktyczne zostały wyćwiczone do perfekcji. Na zajęcia pokazowe zaproszeni byli rodzice oraz dyrektor ZPO w Kodniu Jacek Malarski.

Miłym  akcentem po zakończeniu zajęć był turniej piłkarski, zabawy sportowe na sali gimnastycznej, wizyta w Piekarni Mechanicznej w Kodniu-  połączona z wypiekiem ciasteczek (jeden z  rodziców przygotował ciasto a dzieci odpowiednio je ukształtowały) , spacer po Kodniu z latarkami, nauka tańca belgijskiego, zajęcia integracyjne. Dzieci były bardzo zadowolone ze wspólnie spędzonego czasu. Dla niektórych była to pierwsza noc spędzona poza domem bez rodziców, ale pełna atrakcji.

                       Teresa Filipek – koordynator programu
Joanna Hernik – wychowawczyni kl.3b