Ratujemy i uczymy ratować, nocleg w szkole

Szkoła Podstawowa w Kodniu już od jedenastu lat realizuje program  edukacyjny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ,,Ratujemy i uczymy ratować” skierowany do uczniów z klas 1-3. Dzieci pod opieką szkolnego koordynatora programu    p.T. Filipek nabywają podstawowe umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Od wielu lat program kończy pokaz umiejętności ratowniczych, na który zapraszani są rodzice uczniów. Mali ratownicy prezentują, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy zauważają osobę potrzebującą pomocy a także sprawnie odnajdywać się w następujących sytuacjach:  sprawdzenie przytomności, wezwanie pomocy, sprawdzenie oddechu, ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej . Wszyscy uczestnicy pamiętali o podstawowej zasadzie obowiązującej w sytuacji udzielania pierwszej pomocy  – bezpieczeństwie osoby ratującej.

18 listopada br. w godzinach popołudniowych w szkole uczniowie klasy 3a pod kierownictwem p. Teresy Filipek zaprezentowali rodzicom  swoje umiejętności ratownicze. Po zaliczonym pisemnym teście  przyszedł czas na zabawy przygotowane przez nauczycieli-opiekunów grupy i rodziców. Pośród wielu niespodzianek największą atrakcją była wizyta w miejscowej piekarni. Tutaj młodzi ratownicy poznali trudną i odpowiedzialną pracę piekarza oraz jak powstaje chleb, czyli Od ziarenka do bochenka.   Z przygotowanego przez rodziców ciasta trzecioklasiści wyrabiali ciasteczka, które zostały upieczone. Własne wypieki wszystkim smakowały.

          Nocleg w szkole pod opieką wychowawczyni klasy p. T. Jowik i p. T. Filipek oraz przy pomocy rodziców dzieci był dla wielu dość dużym przeżyciem. Niejednokrotnie było to pierwsze nocowanie dzieci poza domem i bez rodziców. Wszystkie dzieci dzielnie spisały się i nazajutrz po wspólnym, przygotowanym przez rodziców śniadaniu z lekko zaczerwienionymi oczami i cięższą niż zwykle głową rozpoczęły zajęcia lekcyjne.

Opiekunowie dziękują Rodzicom za udział i pomoc w organizacji ,,Noclegu  w szkole.

Tekst: Teresa Jowik

                                                                                                                 Zdjęcia: Teresa Filipek