Na Kodeń Marsz

fotoalbum

FOTOGALERIA

Celem projektu pod nazwą „Na Kodeń marsz!” było uczczenie 153 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, a przede wszystkim wydarzeń związanych ze zwycięską bitwą o Kodeń, w nocy 22 stycznia 1863 roku, którą z wojskiem rosyjskim stoczyli powstańcy z Tucznej oraz mieszkańcy z Kodnia i okolicznych wsi. 153 lata temu, w nocy z 22/23 stycznia 1863 roku szlachta pochodząca z zaścianka w Tucznej, wsparta przez kodeńskich mieszczan, zaatakowała koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Na czele powstańców stali pracownicy majątku hrabiego Ludwika Krasińskiego z folwarku w Dobromyślu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli powstańcy, była to jedyna wygrana bitwa w całym Królestwie Polskim pierwszej nocy powstania styczniowego. Na przestrzeni wieków, a przecież Kodeń ma już ponad 500 lat, było to jedyna zwycięska bitwa w naszej miejscowości.

Od kilku lat podejmowane są działania, które mają przypominać mieszkańcom Kodnia chlubne wydarzenia z przeszłości. W 150 rocznicę powstania została odsłonięta pamiątkowa tablica, na której wyryto nazwiska 45 zidentyfikowanych mieszkańców Kodnia i okolic, uczestników zwycięskiego ataku, a także tych którzy brali udział w powstaniu styczniowym lub je wspierali. Wielu z nich zginęło na polach bitew w 1863 i 1864 roku, niektórzy za udział w powstaniu zapłacili więzieniem lub wieloletnią katorgą.

W ubiegłym roku, przy tej tablicy, miała miejsce patriotyczna manifestacja z licznym udziałem młodzieży szkolnej oraz dorosłych mieszkańców Kodnia. W tym roku zrealizowano projekt o charakterze patriotycznym, edukacyjnym ale też rekreacyjnym „Na Kodeń marsz!”.

Marsz miał rozpocząć się w miejscu zwanym „Borek”, na rozwidleniu dróg, było to miejsce zbiórki powstańców przed atakiem na Kodeń. O godzinie 16:40 na Rynku pod kościołem św. Anny zebrali się uczestnicy marszu zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe oraz elementy patriotyczne (biało-czerwona kokarda, wstążka lub opaska). Autobusem uczestników marszu przewieziono w miejsce jego rozpoczęcia. Marsz zabezpieczali: uczniowie z Gimnazjum im. Jana Sapiehy w Kodniu (z biało-czerwonymi flagami), druhowie OSP Kodeń i funkcjonariusze Straży Granicznej, dodatkowo kolumna marszowa otoczona była biało-czerwoną taśmą ostrzegawczą. Około godziny 17:40 marsz zatrzymał się na cmentarzu gdzie nastąpiło złożenie wieńca na mogile powstańczej, następnie był kontynuowany ulicami Kodnia. Maszerującym towarzyszyły efekty pirotechniczne – petardy i świece dymne. Zakończenie marszu miało miejsce przy pamiątkowym kamieniu z tablicą, tutaj nastąpiło połączenie uczestników marszu z osobami uczestniczącymi we Mszy Świętej. Przy kamieniu odśpiewano hymn, a następnie uczniowie odczytali Apel Pamięci, Wójt gminy Kodeń Jerzy Troć złożył przy tablicy wiązankę, a chór szkolny zaśpiewał piosenkę i zawyła syrena strażacka. Na koniec dyrektor ZPO w Kodniu Pan Jacek Malarski przytoczył gawędę o wydarzeniach pamiętnej nocy styczniowej 1863 r. Uroczystości zakończyły się wspólnym ogniskiem i grochówką.