Majowe Święta

Maj, a w zasadzie jego początek to szczególny okres w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce ważne święta. 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone tego dnia w wielu krajach na świecie. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to poprzedza święto 3 maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

W poniedziałek – 30 kwietnia w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające Święto Pracy oraz 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość wzbogaciła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas IIA i IIB gimnazjum pod opieką wychowawców p. Lidii Korowaj oraz p. Zbigniewa Gwardiaka.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście na czele z Wójtem Gminy Kodeń Panem Jerzym Trociem.

Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. 

Krótką historię Święta 1 Maja oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomniał dyrektor szkoły p. Jacek Malarski, głos zabrał także Wójt Gminy Kodeń p. Jerzy Troć.

W pierwszej części inscenizacji uczniowie przypomnieli obecnym o najważniejszych wydarzeniach i świętach które obchodzone są własnie w maju. Okazuje się, że oprócz już wymienionych wydarzeń to właśnie w maju polskie wojska zdobyły wzgórze Monte Casino, a wszystkie mamy obchodzą swoje święto.

Dużym zaskoczeniem i miłą niespodzianką dla wszystkich z pewnością był polonez w wykonaniu uczniów klas drugich.

Całości dopełnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją p. Reginy Hasiewicz.

Mamy nadzieję, że wszystkim podobał się nasz apel i raczej zainteresowanie oraz skupienie na twarzach tej najbardziej wymagającej widowni, czyli dzieci klas najmłodszych chyba właśnie o tym świadczą.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni szkoły po czym wszyscy rozeszli się do klas na dalsze zajęcia.