Dzień życzliwości i pozdrowień

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

W naszej szkole Dzień Życzliwości obchodziliśmy 22 listopada. Celem naszego święta było:

  • Przypomnienie wszystkim uczniom jak należy prawidłowo zachowywać się w czasie lekcji, podczas przerw, w bibliotece, na apelu oraz w stołówce szkolnej.
  • Zwrócenie uwagi na cechy jakie powinien posiadać człowiek życzliwy.
  • Uświadomienie, że bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

Do tegorocznej akcji przystąpili uczniowie klas 1-8. Jednym z zadań uczniów było wspólne wykonanie klasowego plakatu pt.: „Szkolny savoir-vivre”. Prace zostały umieszczone na drzwiach poszczególnych sal od strony korytarza. Wszystkie były wspaniałe i niezwykle pomysłowe.

Uczniowie pod opieką wychowawców napisali również rymowanki zachęcające do okazywania na co dzień wobec siebie szacunku, serdeczności, uśmiechu, do mówienia miłych słów oraz niesienia bezinteresownej pomocy innym. Wierszyki umieszczono na plakatach. Okazało się, że wielu uczniów naszej szkoły ma wielki talent poetycki!

Tego dnia kolorem dominującym stroju u wszystkich był żółty (barwa optymizmu i radości). Dodatkową motywacją było to, że uczniowie, którzy ubiorą się na żółto, nie będą pytani na zajęciach.

Kolejną atrakcją naszego święta były kartki z pozdrowieniami, złożone wcześniej w Skrzynce Życzliwości. Zostały one rozdane adresatom przez przedstawicielki SU z klasy 8a. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli przesyłać życzenia i radosne pozdrowienia do wybranych osób.

Tak się skończył dzień pełen życzliwości i przyjaznej atmosfery. Mamy nadzieję, że pozytywne nastawienie, życzliwa postawa, miły gest i uśmiech będą nam towarzyszyć codziennie, a nie tylko od święta. Koordynatorami akcji był Samorząd Uczniowski oraz pedagog szkolny.

Tekst: Emilia Symeczko i Pola Podsiadły