Akcja „Twój dar serca dla hospicjum”

Dnia 25 kwietnia, w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się Koncert Charytatywny w ramach  akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”.  Został on przygotowany przez uczniów kl. IIB – wolontariuszy grupy ,,Pomocna Dłoń” pod opieką p.T.Filipek.

Głównym organizatorem akcji jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia  zaś liderem organizacyjnym- Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im K.Wielkiego w Lublinie  z głównym koordynatorem-p. A.Laguna. 

ZPO w Kodniu co roku włącza się do tej szlachetnej akcji.

Oprócz tej akcji przez cały rok w ramach ,,Zakręconej Akcji” p. J.Hernik  zbiera nakrętki przynoszone przez uczniów a następnie przekazuje je do Hospicjum

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku i jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Założycielem i Prezesem Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie jest o. dr Filip Leszek Buczyński.-zakonnik-Franciszkanin, psychoterapeuta.

Hospicjum w ramach promocji prowadzi szkolenia oraz badania w dziedzinie opieki paliatywnej w pediatrii, a także działalność wydawniczą. Do opieki paliatywnej kierowane są osoby z określonymi chorobami nieuleczalnymi, postępującymi i ograniczającymi życie. Opieka paliatywna obejmuje osobę chorego i jego rodzinę. Dąży do zapewnienia chorym możliwie najwyższej jakości życia, przy pełnej uwagi trosce o zachowanie godności i szacunku do pacjentów oraz ich bliskich. Polega na wszechstronnym działaniu. Głównym celem jest tu niesienie ulgi w cierpieniu ciała i duszy.

Na podsumowanie akcji w ZPO w Kodniu zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kodniu wraz z opiekunami i kierownikiem p.E. Wojciechowską

W pierwszej części  apelu  został odtworzony film pt. „Hospicjum Perinatalne”, ukazujący problemy, z jakimi stykają się rodzice ,  gdy dowiadują się , że ich dziecko, które ma przyjść na świat, jest nieuleczalnie chore.

Po filmie rozpoczął się Koncert Charytatywny- ,,MAM TALENT”. Jako pierwszy wystąpił uczeń klasy 1a Szymon Kisielewski z wierszem „Dyzio Marzyciel”, następnie uczennice klasy 1a z piosenką „Moja siostra królewna”, Jowita Falkiewicz z wierszem „Abecadło”, Martyna Bagrońska( kl.3a) , która zaprezentowała swój talent plastyczny „Lepienie postaci z plasteliny” (prace uczennicy można podziwiać w świetlicy szkolnej), duet Pola Podsiadły i Seweryn Romanowicz ( kl.4a) z utworem „Bajka o Hucie Wawelskiej”, Pola Podsiadły( kl.4a)  z muzyką z filmu „Polskie drogi”, Wiktoria Falkiewicz wraz z Hanną Sosnowską (kl..4a) , które zaśpiewały utwór Kayah „Po co”. Następnie odbył się występ tancerek i tancerzy z klasy 3b i 4b „Taniec belgijski” oraz pokaz klasy 5a, która pod przewodnictwem p. D. Kłosowskiej przygotowała zabawę ,,Pikuś”. Koncert zakończył występ niezastąpionego chóru szkolnego pod przewodnictwem R. Hasiewicz, który zaśpiewał trzy utwory:„Czerwone Jagody”, „Głęboka studzienka” i „Błogosławieni miłosierni”.

Pani Wicedyrektor E. Kulupa kilkoma krótkimi, ale jakże pięknymi zdaniami zakończyła uroczystość.

Tego samego dnia oraz 30.kwietnia  odbyła się sprzedaż ciast wraz ze zbiórką pieniędzy. Ciasta zasponsorowali uczniowie, rodzice, Parafia św. Anny w Kodniu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kodniu.

30.04.2018r – wolontariusze rozliczyli akcję. Wpłacili oni  na  konto Lubelskiego Hospicjum kwotę 1327,33 zł.

W tym roku hospicjum  postanowiło przeznaczyć finanse otrzymane w ramach akcji na  zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych,  materiałów i sprzętu  medycznego, żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnej opieki paliatywnej.

Celem akcji jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy  na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzić w najbliższym otoczeniu. I myślimy, że społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu po raz kolejny udowodniła, że potrafi zorganizować się aby nieść pomoc innym. I choć mogłoby się wydawać , że jest to kropla w ogromnym oceanie potrzeb, ale jest to właśnie to, co nadaje znaczenia naszemu życiu

                                                                                                                              opracowanie:Nikola Wołosiuk
Teresa Filipek
ZPO w Kodniu

Upieczone ciasta  na akcję ,,TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM”

25.04.2018

 1. Nikola Wołosiuk III B
 2. Joanna Mackiewicz II B
 3. Zuzanna Panasiuk 2 a
 4. Jagoda Przychodzień 1 a
 5. Patrycja Korzeniewska II B
 6. Amelia Kowalczuk II B
 7. Ewelina Kamińska II B
 8. Karol Kaźniuk 1 a
 9. Lidia Głowacka 2 a
 10. Parafia św. Anny w Kodniu

30.04.2018

 1. Emilia Filipek II A
 2. Bartosz Jersak 2 a
 3. Michał Onyszczuk II B
 4. Amelia Hałaszuk 4 a
 5. Korneliusz Martyniuk 1 a
 6. Iga Tarasiuk II B
 7. Jan Toboła VI B
 8. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kodniu
 9. Parafia św. Anny w Kodniu

                                        Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom
                                               Grupa wolontariatu
,,Pomocna  Dłoń” w ZPO w Kodniu